BISLA partnership institutions

INTERNSHIPS IN EUROPEAN UNION INSTITUTIONS

Stáže Schuman – sú pre vysokoškolákov v Európskom parlamente. Stáže trvajú niekoľko mesiacov, sú platené a pre stážistov zo Slovenska je to vo výške 1050 eur na mesiac, k tomu príspevok na bývanie a cestovanie. Najbližšie kolo podávania prihlášok začína 1. Júna. Viac informácií na facebooku.

Nie je to ale jediný spôsob ako sa dostať stážovať do europarlamentu – stážistov hľadajú aj europoslanci, o stáž sa možno uchádzať aj priamo u nich. Pomáha napísať mail konkrétnym poslancom, kde im vysvetlíte svoj záujem, dôvody a pripojiť životopis.

100 platených stážistických miest v Rade. Dvakrát do roka po päť mesiacov sa uskutočňuje ďalšia platená stáž v centre európskeho rozhodovania – v Rade. Uchádzať sa o miesto môže každý, kto má skončenú aspoň bakalársku časť štúdia.

Aj Súdny dvor Európskej únie ponúka platené miesta – za 1177 eur na mesiac, aj s ďalšími príspevkami na ubytovanie a cestu. Najbližšie kolo na podávanie prihlášok je 1. júla tohto roku. Táto konkrétna stáž ale vyžaduje skončené právnické vzdelanie a znalosť francúzštiny.

Takmer každá európska inštitúcia stáže ponúka – vôbec nemusíte mieriť len do Bruselu. Chceli by ste pomáhať s auditom, v Európskej centrálnej bankeregiónom? Možností sú desiatky.